У закарпатському НПП “Синевир” триває робота над відтворенням карпатських бджіл

У закарпатському НПП “Синевир” триває робота над відтворенням карпатських бджіл

На Закарпатті понад 40 років ведеться робота із виявлення, ідентифікації та збереження автохтонних медоносних бджіл, що за міжнародною класифікацією відносяться до Apis mellifera carnica var. ukrainiсa carpatica.

У закарпатському НПП "Синевир" триває робота над відтворенням карпатських бджілЗа цей період, селекціонерами було створено ряд ліній та типів. Зокрема типи колочавський, вучківський, синевир, говерла та рахівський. Що стосується колочавського типу, то в силу різних обставин він вважається втраченим. Проте всі інші, завдяки своїм винятковим господарсько-корисним та етологічним особливостям, швидко завоювала світове визнання і користується великим попитом в даний час.

Створена науково-дослідна бджолина пасіка НПП «Синевир» вже декілька років веде практичну роботу по вивченню особливості поведінки, порівнянні та визначенні більш сприятливим умовам життя щодо конструкції вулика. Останнім часом звертається увагу на загрозливу проблему, що стосується чистопородності карпатської бджоли, суть якої говорить про значну частину гібридизації. Основною проблемою чистопородності місцевих бджіл стало завезення на територію нашого регіону інших порід бджіл. Часто це відбувається пасічниками кочівниками що призводить до великого «засмічення» генофонду місцевих пасік та розповсюдження небезпечних бджолиних хвороб.

Відтворити чисту породу Карпатських бджіл з стратегією розвитку її повного домінування на території НПП «Синевир» стало важливою метою наукового відділу парку. Повноцінно та якісно цю роботу можна виконати лише за тісної співпраці з місцевими бджолярами.

Першим кроком по покращенню породності бджіл стала їхня інвентаризація. Провівши обстеження по населеним пунктам які розташовані в межах НПП «Синевир» було зафіксовано 22 бджологосподарства, загальною кількість 320 бджолородин.

Наразі науковий відділ НПП «Синевир» веде активну роботу по відбору проб з пасік місцевих бджолярів зимового підмору (мертвих бджіл) та визначення, до якої саме породи бджіл відноситься та чи інша сім’я. Ця інформація дасть змогу згуртовано забракувати та замінити бджолині матки інших порід, повідомляють в НПП “Синевир”.

інформація з : https://zakarpattya.net.ua/News/180714-U-zakarpatskomu-NPP-Synevyr-tryvaie-robota-nad-vidtvorenniam-karpatskykh-bdzhil