Сучасні Українські бджоли

Джерела Українських бджіл.
По закінченню сезону 2016 року, у мене назбиралося  різної інформації щодо походження наших українських бджіл. Маю на увазі, джерела оригінального матеріалу нашої української бджоли.  Я зробив висновок, чим швидше ми залучимо науковців до нашої організації, та візьмемо на себе частину їх роботи  , тим швидше одержимо  результати корисні для нас усіх. Про державне фінансування не йдеться, нашій державі не до нас з  вами і тим більше до бджолярської науки.  Одним  словом , лозунг ” спасіння утопаючого – діло рук самого утопаючого”, найкраще підходить до нашого випадку. Будемо надіятися на те , що хоч не будуть перешкоджати. І за те спасибі. А час покаже, як воно буде надалі. Як висновок ми маємо , більш менш систематизовані та досліджувані , дві породи української бджоли.  Так склалосі, що в Україні селекція ведеться по  типах. Маємо карпатські типи  ( Говерла, Рахівський, Вучківський, Синевір,а також лінійні групи  Захар, Галичанка, Подолянка, та тип 100)  три типи української степової ( Новоукраїнський, Сагайдацький, Хмельницький) є цікаві досліди (Гадяч) по гігієнічному типу  української степової ( в европі це вароатолеранц).

Десятки років поспіль працюючи з карпатськими матками , одержаними з Закарпаття, зробив для себе наступний висновок. Для подальшої роботи з карпаткою необхідно терміново відшукати джерела походження та знайти людей які не просто називають своїх маток “карпатками”, і часто-густо  спекулють  на власній назві ” вучківька” , а знайти тих,  хто дійсно займається карпатськими бджолами. Мої пошуки по “старих каналах” та за допомогою друзів,  дали непогані результати.

Я переміряв сотні проб бджіл,  від різних маток одержаних з Закарпаття  , залишив лише  деякі і  кількох людей з якими буду продовжувати подальшу роботу по вдосконаленню та покращенню карпатських типів бджіл. Для загалу хочу представити цих людей і їх матеріал.

Карпатський тип ” Говерла “ (Керек П.М. та Поляк А.Й.),походить від добре відомої лінії 62, Колочавського та Вучківського типів. Бджола крупніша за бджолу вучківського типу, забарвлення трутнів типове для карпатських бджіл, робочі бджоли темно -сірі . Матки мають різноманітне забарвлення , від темного до світло коричневого.Значення кубітального індексу становить 2,57 при 92% позитивних значень дискоїдального зміщення. Бджоли миролюбні, спокійно поводяться при огляді гнізда, нерійливі, відвідують  медоноси при низькому вмісті цукрів у нектарі. Яйценосність маток становить 1800-2400 яєць на добу.

Говерла 2016.jpg

«Рахівський» тип.Під час виконання науково-дослідних робіт по створенню внутрішньопородного типу карпатських бджіл “Рахівський”, використовувався матеріал, що походив із Рахівського району, тому він і отримав таку назву. Репродукція маток та бджіл даного типу зосереджена на пасіці господарства Мерцина І.І., яка розташована в Берегівському районі , Закарпатської області.

Відселекціоновані методом чистопородного розведення в напівзакритій мікропопуляції бджолині сім’ї внутрішньопородного типу “Рахівський” структуровані на 3 генеалогічні групи, кожна з яких являє собою сукупність сімей спільного походження з матками різних поколінь.

Робочі особини та трутні, якої ,мають однотипне забарвлення тіла і по породовизначаючим ознаках відповідають самим високим вимогам стандарту на карпатську породу бджіл. По цих ознаках вони знаходяться на рівні з раніше відселекціонованими типами «Вучківський» та «Говерла». Тобто, робочі бджоли створеного типу характеризуються кубітальним індексом 2,74, дискоїдальним зміщенням 96,9% позитивних випадків, випуклою формою крайньої границі воскового дзеркальця п’ятого стерніта у 100% випадків та довжиною хоботка 6,61 мм.

Слід також відмітити, що у робочих бджіл даного типу колір опушення тергітів черевця дещо відмінний від бджіл, наприклад, типу «Вучківський». Якщо в останніх він світло-сірий, то в перших –тьмяно-сірий.

У другій половині активного періоду при відсутності в природі медозбору бджолині матки цього типу скорочують відкладання яєць, чим досягається економне витрачання кормів. Поряд з цим ,  це один з типів, що характеризується надраннім розвитком. При перших теплих проміньчиках весни, бджоли несуть пилок з перших пилконосів та приступають до вигодовування розплоду. Йде активне нарощування маси бджоли і пасічникові необхідно передбачити  достатньо кормових запасів у вулику.

Матка та бджоли Рахівського типу. 1.JPG

Тип «Синевир». Бджоли створюваного внутрішньопородного типу мають характерні для чистопородних карпатських бджіл величини породних ознак, а саме: кубітальний індекс 2,78; дискоїдальне зміщення позитивне ; випукла форма крайньої границі воскового дзеркальця п’ятого стерніта у 100% випадків, довжина хоботка 6,57 мм (Lim 6,44-6,67). Бджоли сірі, або сріблясто-сірі; миролюбні, або помірно миролюбні при закінченні медозбору чи зміні погоди; печатка меду світла (суха) без чітких окреслень границь комірок; проявляють відмінну зимостійкість; мають підвищену стійкість до проносних захворювань; нерійливі, схильні до проведення тихої заміни маток; пристосовані до збирання нектару з низьким вмістом цукрів; характерний бурхливий весняний розвиток сімей.

Яйценосність маток висока – 1850-2500 яєць на добу. За сприятливих умов при збиранні нектару з сильних медодаїв продуктивність сімей становить 60- 80 кг меду за сезон, а в окремі роки до 100 кілограм і більше.Роботи по створенню типу карпатських бджіл «Синевир» проводяться на базі пасік господарства Папп В.В. у Хустському районі Закарпаття.

Матка типу Синевир 1.jpg

Тип Вучківський. Бджоли створеного внутрішньопородного типу мають характерні для чистопородних карпатських бджіл величини породовизначальних ознак, а саме: кубітальний індекс 2,54; дискоїдальне зміщення позитивне у 99,4% випадків; випукла форма крайньої границі воскового дзеркальця п’ятогостерніта у 100% випадків, довжина хоботка 6,71 мм. Бджоли сріблясто-сірі, миролюбні, печатка меду переважно світла (суха) без чітких окреслень границь комірок, зимостійкі, мають підвищену стійкість до проносних захворювань, нерійливі, пристосовані до збирання нектару з низьким вмістом цукрів, також пристосовані до використання як слабких, так і сильних медодаїв, інтенсивний розвиток сімей починається вже рано весною.

Яйценосність маток висока (1800-2400 яєць на добу), що забезпечує нарощування сили бджолиних сімей до медозбору з ранніх медодаїв. За сприятливих умов при збиранні нектару з сильних медодаїв продуктивність сімей типу «Вучківський» становить 80-100 кг меду за сезон, а в окремі роки до 130 кг.

Первинний репродуктор карпатських бджіл типу Вучківський розміщується у с. Вучкове Міжгірського району, Закарпатської області.

Песпективними , та відносно новими, є напрацювання нижче  типів та ліній бджіл які наведені нижче.  Про які я напишу згодом.

Лінійна група карпатського типу “Захар ” ( Берцик О. та Берцик Л.), добрано з місцевих популяцій високогірної карпатської бджоли. Дуже добре зимує, раннній розвиток, не любить порушення правил догляду за бджолами,  печатка меду суха , білосніжна, прекрасно підходить для одержання стільникового та брускового меду. Хороша бджола карпатського типу.

Лінійна група карпатського типу ” Галичанка” ( Болюбаш Б.), окрема генеологічна група вучківського типу бджіл, відселекційонвана в медовому напрямку, на максимальне використання взятків протягом всього медозбірного періоду.  В нашій місцевості  в зиму йдуть середньої сили 5-8 рамок Дадана,  ( серпень безвзятковий). Весняний розвиток  надранній,  матки починають яйцекладку в січні і після обльоту буває 3 рамки розплоду  з 8-9. Засів появляється після обльоту.Миролюбність 3-4 бали ( досить миролюбні).При взятку більше 2 кг/день  медове і розплідне гніздо різне. На сотах сидять спокійно,  Від родоначальниці , шляхом ШЗ, створено  8 сестринських  сімей яку буду тестувати протягом 2017 року. В сімях з цими матками дуже добре восковиділення (мостики між рамками).

DSC00818.JPG

характер яйцекладки маток GALYCHYNA 1-28-2015.JPG

WP_20160514_19_38_46_Pro.jpg

WP_20160603_003.jpg

на фото показано розплід родоначальниці та характерна печатка меду.

Лінійна  карпатська група “Подолянка ” (Доскоч І.) На першому фото масив робочих бджіл  групи Подолянка.

38-05-17-1-20-2016.jpg

дочка Подолянки (38-05-17-1-20-2016)

38-05-17-1-20-2016-1.jpg38-05-17-1-20-2016-2.jpg

38-05-1-20-54 -2016.jpg наступниця  Подолянки , два роки спостереження , перспективна на  2017 році.

розплід PODOLYNKY на пізньому взятку -гречка.JPG

на фото : характерне розміщення гнізда Подолянки на доброму взятку.

Сестринська група (40 сестер) карпатського типу, яка походить  з місцевої рівнинної популяції  карпатки   від  матері 38-05-15-2014 ( Подолянка), дала мені  двох  чудових  нащадків 54 і 17 .

38-05-54-2015 – дуже лагідна бджола, не “зривається” весною, нарощує масу бджоли з настанням сталого приносу нектару до вулика, успішно використовує  взятки з садів та лісового різнотравя (чорничники, малина, крушина, липа) , корми використовує  розсудливо, крім вигодовування розплоду завжди відкладає запаси. За два роки  спостереження в умовах Західної України приносить 35-50 кг.  товарного меду у вуликах лежаках. Мед складає в гніздо і несе до надставки ,  оптимальний розмір  розплідного  гнізда 12 рамок (300) , не схильна до роїння, але вимагає достатнього обєму над розплідним гніздом. Зимує на 7-8 стандартних гніздових рамках Дадана.Оптимальна бджола для присадибного пасічникування та для пасічників вихідного дня.

38-05-17-2015 – внучка від  гібридної комбінації  ( ШО)38-05-20-1/15-2015 та трутнів місцевої “мясної” карпатської бджоли.  Характер спокійний, надшвидкий старт весною,   високий темп  яйцекладки, швидко відбудовує стільники, підтримує гігієну у вулику , краще працює у вуликах вертикального типу.  У вуликах малого обєму,  буде роїтися, але з ройового стану виходить легко, необхідно формувати протироєві відводки.  Рекомендується для промислових пасік та пасічників промислового напрямку з досвідом роботи. Вимагає своєчасного роширення гнізд та значного об”єму під кормові запаси. В умовах Миколаївської області , пекети 4-х рамкові стандартні, сформовані в перших числах травня на матках цього типу,  використовують взятки з акації та соняшника, сім”ї не просідають,  середній показник  з пакета  42-68 кг. меду.

лінія 100 ( Паращинець О.) детальну інформацію не одержпно  від оригінаторів.

Окремо хочу згадати про типи української степової бджоли.

Українська степова порода, внутрішньопородний тип «Сагайдацький»

У 2002 році  в результаті експедиційного обстеження у Шишацькому районі Полтавської області у селі Сагайдак було виділено пасіку Романенко П.А. Бджолині сім’ї виділялися високими показниками зимостійкості та продуктивності, характеризувалися світлою печаткою меду та сірим забарвленням бджіл. Екстер’єрний аналіз підтвердив відповідність бджіл українській степовій породі. . Для оцінки виділеного матеріалу на пасіки ПФІБ (Полтавський філіал Інституту бджільництва) було завезено личинковий матеріал сімей №19, 29 та 58. Шляхом індивідуального відбору з оцінкою маток за якістю потомства було отримано селекційну групу «Сагайдацька».Отримані матки використано для передачі на виробничу пасіку КСП ім. Фрунзе (Харківська обл., Золочівський р-н, с. Писарівка), де проведено подальше напрацювання відселекціонованого матеріалу, його розмноження. З 2010 року племінний матеріал інтенсивно використовується і розмножується на пасіці Гаврилова В.Г. (полтавська обл., м. Карлівка). На пасіці щорічно проводиться підбір материнських сімей, інтенсивно передається на навколишні пасіки для створення трутневого фону  типу «Сагайдацький».

Бджоли типу характеризуються досить високою зимостійкістю в умовах Лісостепової зони України, задовільно переносять мінливі погодні умови на літніх точках, характеризуються незначним ослабленням сімей (до 25%). Витрати корму на вуличку бджіл складають 1,4-2,4 кг. Стійкість до захворювань, рійливість, миролюбність типові для українських степових бджіл. Тобто досить стійкі до нозематозу та гнильців, малорійливі, але в окремі роки в ройовий стан може входити до 25% бджолиних сімей. Помірно агресивні. Агресивність проявляється за несприятливих кліматичних умов та за відсутності взятку. Помірно прополісують гнізда.Плодовитість маток у період найбільш інтенсивного розвитку (червень) доходить до 1850-2300 яєць за добу.Відрізняються високою працездатністю під час середніх та сильних медозборів. Легко відбудовують 8-12 стільників (435х300) за сезон. В умовах задовільних і багатих ресурсів нектару збір меду за сезон становить 50-80 кг на сім’ю. Нерідкі випадки, коли сім’ї дають і 120-150 кг.Бджоли характеризуються типовими для української породи ознаками екстер’єру, а саме:

– довжина хоботка 6,31-6,57 (в середньому 6,43 мм);

– кубітальний індекс 2,0-2,5 (найбільш типові показники 2,1-2,3);

– дискоїдальне зміщення позитивне у 62-80%;

– вигнута форма заднього краю воскового дзеркальця п’ятого стерніту – 72-94%;

– забарвлення бджіл – переважно сіре, 2-3% бджіл з світло-коричневим забарвлення на 1-2 стернітах.

Маса бджіл, трутнів та маток типові для породи: одноденних бджіл 102-110 мг, трутнів при народженні 220-290 мг (в залежності від періоду та місця вирощування), неплідних маток при виході із маточника 205-220 мг, плідних при відборі із мікронуклеуса 230-280 мг. Трутні мають темне забарвлення. Матки найчастіше темно-коричневого кольору, рідше зустрічаються світло-коричневі або чорні.Запропонований тип за описом має морфо-біологічні та господарські характеристики, типові для українських степових бджіл, але являється цінним джерелом генетичної інформації, урізноманітнює генотип породи і може бути використаний для її структиризації.

Трутн__ Новоукраїнського типу.JPG

Новоукраїнський тип української степової бджоли.

Новоукраїнський тип української степової породи бджіл відселекціоновано на 15 – 20% підвищену медопродуктивність в порівнянні до середнього по породі. Відрізняється високою працездатністю під час середніх і сильних медозборів. Дискоїдальне зміщення позитивне у 82,2% lim 66,6 – 95,9% у Сагайдацького типу 62 – 80%. Вища межа по кубітальному індексу до 2,5 у Сагайдацького до 2,3.

Сагайдацький  тип має проміри екстер’єру бджіл, які ідеально відповідають вимогам породи і має цінність , як джерело генетичного матеріалу. Він урізноманітнює генотип української степової породи і може використовуватись для її структуризації.

Серед української степової та карпатської бджоли відібрано та знаходиться в процесі закріплення ознак, групи бджіл стійких до основних захворювань бджіл та вароатолерантні.  На наших пасіках ( ГО ОМУ) поряяд з нашими кращими сестринськими групами, знаходяться групи відомих европейських маткарів та організацій. Ми маємо що з чим порівнювати та робити висновки. Можу з впевненістю сказати, українська оригінальна бджола та її комбінації, не є гіршими , а в окремих випадках і переважають своїх европейських  сородичів.

В цьому короткому огляді , я не розкриваю багатьох інших напрацювань які  є і ще  будуть  в українських пасічників. Я описав лише ті які у мене є на пасіках і з якими я маю  намір працювати і надалі. З наступного року, ми гармонізуємо европейські селекційні методики до методик українських, і зможемо використати з користю для українських маткарів та селекціонерів, відомий у Европі  селекційний інструмент  beebreed.eu (https://www2.hu-berlin.de/beebreed/ZWS/)/.

Маю надію і найщиріші побажання . найближчим часом побачити українських маткарів серед маткарів Европи.  Всіх  хто мають додаткову інформацію, напрацьований цікавий матеріал  запрошую до співпраці.

бджоли масив Подолянки.jpg

Leave a Reply